Telepraca – co to takiego i na czym polega?

Archiwum Śr. 22.03.2023 18:40:31
22
mar 2023

Praca – także ta na etacie – może przyjmować bardzo różnorodną formę. Już od jakiegoś czasu model zakładający spędzanie w siedzibie firmy 8 godzin dziennie traci na znaczeniu na rzecz bardziej przystępnych form wykonywania obowiązków zawodowych. Jedną z nich jest telepraca. Co kryje się pod tym pojęciem i kto może korzystać z jej walorów?

Na czym polega telepraca?

Pojęcie telepracy pojawia się w artykule 675 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim jest to praca, „która może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną”. Telepracownik nie musi więc codziennie udawać się do biura, aby wykonywać powierzone mu obowiązki. Zgodnie z przepisami może robić to z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że będzie na bieżąco przekazywał pracodawcy wyniki swojej pracy za pomocą elektronicznych komunikatorów. Telepracę należy postrzegać zgodnie z zasadami, obowiązującymi w przypadku tradycyjnego stosunku pracy.

W jakich zawodach można stosować telepracę?

Ze względu na ogrom możliwości, jakie daje ta forma pełnienia obowiązków zawodowych, na telepracę mogą zdecydować się pracodawcy z różnorodnych branż. Przede wszystkim jednak oferta ta jest skierowana do pracowników, których stanowisko charakteryzuje się dużą samodzielnością i indywidualizmem. Telepraca sprawdzi się zatem w przypadku dziennikarzy, redaktorów, copywriterów, tłumaczy czy grafików. Bardzo często w trybie tym pracują również programiści czy analitycy. Z walorów telepracy korzystają też księgowi, którzy mogą pozwolić sobie na wykonywanie obowiązków z domu.

Gdzie szukać ofert telepracy?

Poszukiwanie ofert telepracy jest równie popularne, co przeglądanie ogłoszeń dotyczących tradycyjnej formy zatrudnienia. Tego typu zajęć można więc swobodnie poszukiwać w Internecie – szczególnie na ogólnopolskich portalach z ogłoszeniami o pracę, takimi jak Pracuj.pl. Ponadto wzmianki o wolnych etatach znajdują się zarówno w urzędach pracy, jak i bardziej komercyjnych biurach pośrednictwa zawodowego. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy na zasadach telepracy warto jednak zweryfikować wiarygodność zamieszczonego ogłoszenia. Ze względu na specyfikę warunków zatrudnienia – gdzie stosunek pracy bardzo często zawierany jest na odległość – można bowiem łatwo natrafić na nieprawdziwą ofertę pracy. Zawsze warto więc zachować szczególną ostrożność w tym aspekcie!