Diecezja siedlecka

Gmina Ostrów Lubelski uczciła unitów. W Jamach odsłonięto i poświęcono tablicę Pamięci Unitów

Kościół Niedz. 18.02.2024 19:52:06
18
lut 2024

Przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich oraz samorządowych, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy placówek kultury i oświaty, dyrektorzy, jak również właściciele przedsiębiorstw, regionaliści oraz przedstawiciele stowarzyszeń i miłośników Ziemi Ostrowa Lubelskiego, a przede wszystkim licznie zgromadzeni parafianie i mieszkańcy uczestniczyli w drugim dniu Uroczystości Poświęconych Upamiętnieniu Martyrologii Unitów Pochodzących z Gminy Ostrów Lubelski. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 18 lutego i rozpoczęło się Mszą świętą. Po Eucharystii nastąpiła druga część spotkania, czyli odsłonięcie i poświęcenie tablicy „Pamięci Unitów” w Jamach.

O godz. 11.00 pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowie Lubelskim, została odprawiona Msza święta w intencji unitów, którzy na terenie parafii oddali życie, byli na wygnaniu, byli w więzieniach, a także za zbawienie tych wszystkich, którzy oddali życie za wierność Kościołowi Katolickiemu, za wierność naszej ojczyźnie, za trwanie przy Jezusie Chrystusie.


- Unici Ostrowscy, podobnie, jak unici z Drelowa i z Pratulina, a także z innych parafii Diecezji Chełmskiej w 1874 roku stanęli w obronie swojego Kościoła, obrządku liturgicznego, jedności z Ojcem Świętym i polskiej mowy (…) Pomimo, że od tych wydarzeń mija 150 lat zachowały się one dobrze w pamięci potomków. Dobrze, że te wydarzenia przywołujemy, że o nich pamiętamy, że o nich mówimy (…) Wiemy, że wasi przodkowie w grudniu 1874 roku zostali zebrani na wzgórzu w miejscowości Jamy, gdzie byli bici i namawiani do przejścia na prawosławie. Dzielnie znosili batożenie wymierzone zarówno mężczyznom, jak i kobietom przez Kozaków. Nie załamało ich więzienie w Białej, gdzie byli sądzeni i skazywani na wygnanie. Nie załamało ich wielomiesięczne stacjonowanie wojsk kozackich, co wiązało się ze zniszczeniem ich gospodarstw. Trwali wiernie przy swoim Kościele – mówił w homilii Biskup Siedlecki.



Po Eucharystii zgromadzeni udali się do miejscowości Jamy, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświecenie tablicy „Pamięci Unitów”. Następnie, przy tablicy, delegacje złożyły wieńce i zostały zapalone znicze. Ostatnim punktem spotkania był występ zespołu śpiewaczego „Ostrowianki – Polesianki”.



Uroczystości Poświęcone Upamiętnieniu Martyrologii Unitów Pochodzących z Gminy Ostrów Lubelski zorganizowane zostały z inicjatywy Urzędu Miasta Ostrów Lubelski.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Krystyna Sob. 02.03.2024 13:51:17

Jestem pra pra wnuczką Erazma Abramika i nikt mnie nie powiadomił o tej uroczystości,jest mi bardzo przykro,żenie mogłam uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu.