Garwolin

Żelechów: spotkanie polityków PiS z mieszkańcami /ZDJĘCIA/

Region Śr. 13.07.2022 08:34:37
13
lip 2022

W ramach objazdu po Polsce i spotkań z wyborcami, wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i europosłanka Beata Szydło spotkali się w Żelechowie z mieszkańcami powiatu garwolińskiego. Rozmawiano o problemach polskiej wsi, gospodarce i polityce. Padło też kilka ważnych informacji i spostrzeżeń ze strony polityków.

Była premier Beata Szydło mówiła, że od 2015 roku głównym punktem programu Prawa i Sprawiedliwości są rodzina i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz zewnętrzne. Zaznaczyła, że mimo kryzysu wywołanego najpierw przez pandemię, a potem wojnę za naszą wschodnią granicą, rząd nie zrezygnował z żadnego programu społecznego, teraz przygotowuje następne. Polityk zaapelowała też o jedność Polaków, by w tym trudnym okresie byli wszyscy razem i wspierali się. - Polacy lubią politykować, spierać się, ale przychodzi czas próby, kiedy trzeba stanąć i powiedzieć jesteśmy wspólnotą, jesteśmy razem. I teraz jest taki czas- podkreślała posłanka do Parlamentu Europejskiego i w tym kontekście odniosła się do podróży po Polsce Donalda Tuska, który według niej, jeździ i „szczuje na ludzi, budzi agresję, chce wprowadzić chaos, chce podzielić Polaków”. Prosiła, by nie dać się podzielić i pokazać, że jesteśmy jednością.

Polska jest bezpieczna pod względem żywnościowym
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił o bezpieczeństwie żywnościowym w związku z wojną na Ukrainie i zapewnił, że Polska jest bezpieczna pod tym względem, bo mamy nadprodukcję. Powiedział, że kierowany przez niego resort zauważa problemy w rolnictwie i stara się im przeciwdziałać. - To m.in. wsparcie hodowli przy trzodzie chlewnej, ale w tej chwili dość istotne, wyjście naprzeciw potrzebom emerytów- rolników, czyli możliwość przechodzenia na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa i zrównanie wreszcie warunków emerytur rolniczych z innymi emerytami, ale też wiele innych elementów, które jeszcze w tej chwili będziemy wdrażać. To jest pomoc dla hodowli, dla sadowników, teraz też kończymy negocjacje planu strategicznego wspólnej polityki rolnej, który będzie wprowadzał bardzo istotne wsparcie dla gospodarstw mniejszych, gospodarstw rodzinnych- artykułował. Henryk Kowalczyk odniósł się do kwestii rozdawania przez rząd dużych pieniędzy w ramach różnych programów i zaznaczył, że za 2021 rok zadłużenie Polski spadło o trzy punkty procentowe. - Pokazuje to, że rozwój gospodarczy Polski jest tak dynamiczny, że zadłużenie praktycznie się nie powiększa a nawet pomniejsza, spada w stosunku do PKB. W tej chwili próg zadłużenia jest jeszcze na wiele, wiele lat bezpieczny. To jest też ta odpowiedzialna polityka gospodarcza całego rządu, co pozwala na prowadzenie dobrej polityki rolnej- podkreśla wicepremier.

Rekordowe środki od rządu
Senator Maria Koc przypomniała, że w ciągu roku powiat i samorządy gminne otrzymały rekordowe środki od rządu na inwestycje. W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu było to 128 mln zł, w drugim naborze rekordowa kwota 145 mln zł trafiło do samorządów powiatu garwolińskiego na inwestycje. Dodatkowo 28 mln tylko na inwestycje wodno- kanalizacyjne i 17 mln zł z ostatniego rozstrzygnięcia Rządowego Programu Rozwoju Dróg.

Razem to blisko trzysta piętnaście milionów złotych na inwestycje drogowe, wodno- kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, budowę obiektów oświatowych, sportowych i innych poprawiających życie mieszkańcom miast i wsi powiatu garwolińskiego.

Starosta garwoliński Mirosław Walicki zaznaczył, że powiat garwoliński przez ostatnie 3 lata więcej zainwestował w drogi niż przez 20 lat poprzednich. - I to jest ważne dla naszych wszystkich samorządów. Oprócz tego to, za co chcielibyśmy bardzo podziękować, to fundusz autobusowy. Powiat garwoliński znowu był prekursorem i pierwsi złożyliśmy bardzo duży wniosek...- artykułował.

Relacja Waldemara Jaronia
POSŁUCHAJ

Spotkanie

Organizatorem spotkania było starostwo powiatowe, rolę gospodarza pełnił burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz. Oprócz wymienionych w tekście, jego uczestnikami byli posłowie Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Maciej Górski, radny sejmiku Krzysztof Żochowski, wicestarosta Marek Ziędalski, włodarze miast i gmin powiatu, samorządowcy, panie z KGW, strażacy, mieszkańcy. Nad bezpieczeństwem czuwało bodaj kilkunastu policjantów i funkcjonariuszy SOP.WJ/Żelechów
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Jacek Śr. 13.07.2022 06:02:32

Bardzo niewiele osób przyszło na spotkanie z p. Szydło i p. Kowalczykiem. A patrząc na zdjęcia to z samego Żelechowa ( nie licząc pracowników Urzędu Miejskiego i podległych instytucji) było kilkanaście osób. Pozostałe osoby to chyba dowiezione z innych gmin.